Euro Bölgesini Kurtarın!

Sanırım 2010-2012 yılları arasında iktisat alanıyla ilgilenmeye başlayan biri için, gündemdeki haberler ders kitaplarından daha fazla yarar sağlıyor. Euro bölgesinde yaşanan karmaşık kriz ortamını çözmeye yönelik atılan adımlar, görüşülen kurtarma paketleri, belirlenen stratejiler ekonomi alanında pratik yapmak için bulunmaz fırsat!

Eylül 2012 sonu ile Ekim 2012 ortasında Euro Bölgesinde meydana gelen ilginç olaylardan söz etmek istiyorum. Avrupa Birliği’nin devleri, AB iktisadi istikrarını derinden sarsan başta Yunanistan, İspanya , İtalya gibi ülkeleri borç batağından kurtarmak için “500 milyar euro” seviyesinde kredi sağlamayı planlıyorlar.

Almanya, İngiltere ve Fransa’nın önderliğinde görüşülen kurtarma paketi’ni finanse etmek için Fransa’nın belirlemiş olduğu vergilendirme stratejisi de oldukça ilgi çekici gözüküyor. Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, geçmişte Osmanlı İmparatorluğu’nda uygulanan farklı vergilendirme sistemine benzeyen bir vergi politikasını uygulamaya koyacaklarını belirtti. Osmanlı İmparatorluğu’nda Şer’i ve Örf’i ana başlıklarıyla belirlenen, zekat, haraç , öşür, cizye, avarız, tekalif-i sakka gibi alt başlıklara ayrılan değişik vergilendirme sistemlerinden haberdarız. Fransa’nın belirlediği yeni vergilendirme sistemi Osmanlı’da görülen uzun soluklu bir politika olmamakla birlikte o denli kapsamlı da olmayacak gibi görünüyor.

Söz ettiğim kurtarma paketini finanse etmek için yeni politikalar geliştiren Fransa yılda 1 milyon eurodan fazla kazanan vatandaşlarına gelirlerinin %75’inin vergilendirmeye karar verdi. Söz konusu kararın Fransa’daki etkinlerini belirtmek için Fransa’daki yüksek gelirli vatandaşların avukatlığını yapan François Tripet’ten söz etmek istiyorum. Ünlü ve alanında başarılı avukat, müvekillerinin Fransa’da alınan %75’lik vergilendirme kararından sonra ülkeyi terk etme kararı aldıklarını belirtiyor. Dünyaca ünlü Fransız şirket LVMH Moët Hennessy ürettiği lüks ürünlerle modanın kalbinin attığı sayılı ülkelerden biri olan Fransa’nın prestij kaynağı. Louis Vuitton’un da bu lüks şirketler grubunda yer aldığını belirtmek istiyorum. Son zamanlarda medyada Louis Vuitton’un Fransız vatandaşlığını bırakıp Belçika’ya gideceği gündemde. Louis Vuitton’un bu kararı almasının nedeni olarak, François Hollande hükümetinin yeni vergilendirme sisteminin sebep olduğu konuşuluyor. ( Euronext borsasında MC adıyla yer alan LVMH Moet Hennessy şirketler grubunun prestij kaynaklarının başında Louis Vuitton geliyor. Belçika’ya yapmış olduğu yatırımlardan dolayı Bay Vuitton artık Fransa dışındaki bir ülkede markasının keyfini çıkarmak istiyor.)

Kurtarma paketi ile ilgili atılan adımlarda vergilendirme sistemi nedeniyle eleştirilen Fransa’nın yanında mağdur duruma düşecek devletlerden biri olan Almanya, bu paketin %27’sini finanse edecek. Krizde olan Yunanistan, İtalya, Portekiz, İspanya gibi ülkelerin her birinin ekonomik durumundaki olumsuzluklar farklı sebeplerden kaynaklanıyor. Her birinin mali sorunu aynıymış gibi tek bir kurtarma paketi öne sürmek sorunların çözümü olacak mı belirsiz. Farklı vergilendirme sistemiyle ekonomiyi kalkındırmaya çalışan devletler ve imparatorluklar başka mali sorunlardan dolayı şimdi tarihe karıştılar.. Tarihin tekerrürden ibaret olduğunu belirten kişiler, bakalım Euro bölgesi için nasıl bir değerlendirme yapacaklar?