Seyahat Ederken Para Taşımak

Seyahat ederken yaşanan zorulukların başında, eğer para birimi sizinkinden farklı olan bir ülkeyi ziyaret ediyorsanız, fazla ekonomik kayıba uğramadan, paranızı güvenli bir şekilde harcamak gelir. American Express isimli bankanın başkanı, J.C.Fargo 1892 yılında gerçekleştirdiği avrupa seyahati sırasında elinmde bulunan akreditifleri nakde çevirmekte büyük zoruluklar yaşamıştı. J.C.Fargo yaşamış olduğu bu probleme çözüm üretmeye çalışırken günümüze kadar uzanan bir yolculuğun kaptanı oldu. American Express seyahat ederken güvenlik, nakit sıkıntısı yaşanamaması için “seyahat çeklerini” ortaya çıkardı. Söz konusu çeklerin dünya çapında geçerli olduğu mağazalarda alışveriş yapaliecek olan American express kullanıcıları, bankaya olan talebin artmasına önderlik yaptılar.

Dünya çapında geçerlilik kazanan çekleri satın alabilmek için, American Express kullanıcıları belirli bir nakit karşılığında çeklerini satın alıyorlar, bu çekleri anlaşmalı olan dükkan ve markalarda kullanarak seyahatleri süresince bu girişimcilik örneğine katkıda bulunuyorlardı.

Söz konusu girişimin American Express’e negatif etkileri asla olmadı. Bunun sebebi başta maddi kaygıların garanti altına alınmasıydı. Çeklere sahip olmak isteyen kimse, öncelikle nakit olarak ödemeyi gerçekleştiriyor ardından çekleri elde ediyordu. Bu durumda American Express “acaba müşterimden paramı geri alabilecek miyim?” gibi bir soru üstüne kafa yormuyor, nakit akışını düzenli tutuyor, risksiz satışlar yapıyordu.

American Express’e güvenen işletme sahipleri de müşterilerinin çeklerini kabul etmekte sorun çıkarmazken, turistlerden daha fazla gelir elde ediyorlardı.

Bu girişimin sonunda “Visa” paranın uluslararası platformlarda seyhaat etmesine değişik bir boyut kazandırmaya devam ederken westren union gibi oluşumlar günümüze kadar gelerek “tüketmeyi” daha kolay bir hale getirmeye yardımcı oldu..