Dijital Vasiyetiniz Nedir?

kaanil_1365927328116Sosyal medyaya çığ gibi büyüyen talep, her geçen gün yeni bir soruyu gündeme getiriyor. ABD’de yaşayan, 15 yaşındaki Eric Rash isimli gencin intiharı sonucu yapılan sosyal medya taraması, Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızın akıbetini sorgulamama neden oldu. Eric’in ailesi evlatlarının ölüm nedenini bir türlü çözemezken oğullarının, sosyal medya hesaplarına göz atmaya karar veriyorlar. Özellikle Facebook’u baz alarak gerçekleştirmek istedikleri araştırma, Eric’in kullanıcısına erişememeleri sonucu sekteye uğruyor. ABD’nin Virginia eyaletinde yaşayan aile, Facebook firmasıyla görüşüp durumun çözüme kavuşturulmasını, oğullarının kullanıcısına erişip olayı aydınlatmak istiyorlar ancak firma yetkilileriyle gerçekleştirdikleri görüşme olumsuzlukla sonuçlanıyor. Aile pes etmiyor ve konuyu mahkemeye taşıyarak, federal yasa taslağına reşit olmayan bireylerin sosyal medya hesaplarına vefaat durumunda kısıtlı bir erişim izni çıkarılmasını sağlıyorlar.
Dijital çağda, vasiyet bırakma trendinin değişim ritüeline hazır mısınız?
Bu haberi ilk okuduğumda sosyal medyanın yaşamımızdaki yerini ve gizlilik statüsünü düşünmüştüm. Bugün akıllı telefonlara adapte olabilen kesim oldukça gençken, bu aygıtlar aracılığıyla sosyal medyayı kullanan bizler uzun vadede Facebook, Twitter yada Instagram hesaplarımıza ne olacağını düşünme ihtiyacı duymuyoruz. Bununla ilgili olarak Dijital vasiyet bırakma fikri kulağa ilginç gelse de Cirrus Legacy isimli şirketin kurucusu Paul Golding, ABD’de dijital vasiyet bırakmak için binlerce kişinin başvuruda bulunduğunu belirtiyor.
Türkiye’de sosyal medya kullanıcılarının sayısı her geçen gün artıyor ve bu artış hukuk dünyasında yeni yasaların tasarlanmasına yol açarken, kullanıcıların da hesaplarının geleceğini, ölümden sonraki mevcudiyetini düşünmesini gerektiriyor.. Oldukça ilginç gelen bu yeni ihtiyaç, birçok girişimciyi heyecanlandırmaya başlarken, sosyal medya kullanıcılarını da endişeye sürükleyecek gibi duruyor.