E-Ticaret

İnternet üzerinden yapılan satışlardan haberdardık. Ancak bu gün firmalarla müşteriler arasındaki ilişki neredeyse tamamen internet üzerinden sağlanarak satışlar yapılıyor. “E-commerce” olarak bilinen bu ticari mekanizma günümüzde girişimcilerin ilgisini çekiyor. Tahim edileceği gibi “zaman değişiyor” ve bu süreç ile birlikte belki de alışveriş merkezleri alım-satım yaptığımız mekanlar olmaktan çok, boş zaman aktivitelerimizi gerçekleştirdiğimiz yerler arasına girmekle yetinecekler.

Amazon, Chapters, Ebay, Bol, Markafoni, Morhipo, Grupfoni, Şehirfırsatı gibi daha ismini yazmadığım birçok internet sitesi aracılığıyla, ihtiyaçlarınızı piyasadaki fiyatların aksine çok daha düşük ücretler ödeyerek giderebiliyorsunuz. İndirimli menüler, piyasada az bulunan giysiler, fiyatı oldukça yüksek olan çantalar, ülke sınırlarındaki yüksek vergilerden dolayı satın alamadığınız ancak internette ikinci elini gördüğünüz teknolojik cihazlar gibi birçok seçeneğe e-ticaret sayesinde sahip olma imkanınız var!

Her yeniliğin avantajlı taraflarının yanında dezavantajları da göze çarpar. Öncelikle e-ticaret yoluyla satın alma, ürün satma eylemlerini gerçekleştirirken sizi ne gibi avantajlar bekliyor?

Öncelikle piyasadaki fiyatlar sizi o üründen uzaklaştırdıysa, ürünü görmüş olduğunuz internet sitesindeki cazip fiyatlarla ihtiyacınızı ( ya da isteğinizi ) giderebilirsiniz.

-İnternetten gerçekleşen birçok alım-satım eylemi sonunda eğer üründe bir hata, bozukluk varsa iade etme hakkına sahipsiniz. Kimi zaman ticari işletmelerden almış olduğunuz hatalı ürünü iade etmeniz güçleşirken, e-ticaret sayesinde böyle bir sorununuz kalmıyor!

-Piyasada nadiren bulunan bir kitaba ihtiyacınız var ancak bir türlü satıldığı yeri keşfedip, ona ulaşamadınız! İdefix, Amazon gibi sitelerden kitabı bulabilirsiniz. Söz konusu e-ticaret sitesi talep ettiğiniz kitabın yayın eviyle irtibata geçerek talebe göre basım işleminin gerçekleşmesini sağlar!

-Yapmış olduğunuz online alışverişlerin istatistiklerine sahip olan internet siteleri, ilgi duyduğunuz ürünler hakkındaki yenilikleri, gelişmeleri, kampanyaları size haberdar edebilir!

-Bir işletme kurmaksızın öğrenci, ev hanımı, emekli vs. Bile olsanız satmak istediğiniz ürünü e-ticaret siteleri aracılığıyla satabilirsiniz!

-Merkez-şube-depo ilişkisi ortadan kalkıyor! Bu günlerde çoğu firma yetkilisi satışlarını yalnızca internet aracılığıyla yapacaklarını ve şubelerden vazgeçip yalnızca depoları kullanacaklarını bildiriyor.

Şimdi de bu sitelerin olumsuz taraflarını inceleyelim.

-Alım-satım işlemini gerçekleştirdiğiniz ülkenin sunucuları çeşitli ve güvenilir değilse maddi zarara uğrama durumunuz söz konusudur. Sunucu güvenliğiyle ilgili olarak ülkelere göre
çıkarılan istatistikleri aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. Sunucuların mevcut altyapıları sitelerin güvenilirliğini işaret etmekteyken, alıcı ve satıcıların siteye olan rağbetini de etkileyen bir faktördür. Örneğin Amerika’da yer alan bir e-ticaret platformunun bir sunucusunun yalnızca 4000 nüfusu var. Bu demek oluyorki yoğun tıklanma oranlarına karşı sitede meydana gelebilecek olumsuz bir durum en aza indirgenmeye çalışılıyor. ( Sunuculara verilen önem ve sunucuların güvenilirliği ülkelerin gelişmişlik düzeyleriyle de ilişkilidir ).

-Söz konusu siteleri kullanan nüfus mevcut işletmelere ilgi göstermeyerek somut piyasa değerlerini olumsuz yönde etkileyerek iç pazara ilgi göstermeyebiliyor. Türkiye’yi baz alırsak esnaf kavramı e-ticaretten olumsuz yönde etkilenen taraf oluyor.

-E-ticaretle ilgilenen kişilerin dışında kalan meslek gruplarının değerini yitimesi ve işsizlik oranlarının artması durumu söz konusu olumsuz durumlar arasında yer alabilir.

-E-ticaret sebebiyle ülkelerde “üretim toplumlarının egemenliği” yerine “tüketim toplumlarının egemenliği” söz konusu olabilir.
Globalleşmeyle birlikte e-ticaretin olumlu ve olumsuz yönlerinin artacağı tartışılmaz bir gerçek olsa da bu hıza ayak uydurmayı başarabilecek insan topluluklarının var olup olmayacağı merak konusu..