Dünyanın Yeni Düzeni ve Değerler Üstüne

Kişisel değerlerimizin yanında toplumsal değerlerimiz, kültürümüz, alışkanlıklarımız ve hatta sahiplendiğimiz kavramlar, eylemler vardır. Bunlarla ilgili olarak kimi zaman taviz vermektense “ölmeyi” kendimize görev ediniriz! Varlığımızı sanki o kavrama, değere borçluymuşuz gibi sanki.. Ancak yavaş yavaş dikkatimi çekiyor okuyacağınız cümlelerimin içeriği, nasıl fark edemedim bunca zaman diyorum ve nasıl fark edemediniz, fark edemedik..Ya da fark ettik de birşeyler yapmaya yeltenmedik…

Gün içerisinde niteliğinizi yanıstan eylemlerinizi gerçekleştirirken nelere dikkat ediyorsunuz? Bir öğrenci olarak ben gün boyu toplu taşıma araçlarından, üniversiteme oradan da eğer yapmam gereken şeyler yoksa bir kafe ziyaretinden sonra evime dönüyorum. Tüm bunları gerçekleştirirken benim değerlerimi şekillendiren toplumsal bakış açısı çerçevesinde hareket ediyorum ( mesela bağırmıyorum konuşurken ya da dikkat çekici kıyafetler giyinmiyorum ).

Bunları gün boyunca milyonlarca kişi yapıyor, bu unsurlara dikkat ederek yaşıyor. Ancak konuya manevi açıdan bakmak yerine neden maddi açıdan bakmıyoruz? Ortada maddiyat diye bir kavram varken kim umursayacaktır o çok önemli(!) kuralları merak ediyorum. Milliyetçilik kavramına gireceğim biraz, çünkü bu kavram bünyesinde adetleri, gelenekleri de barındırıyor ve taviz vermiyor,verdirmiyor. Milliyetçi kimseleri tanırsınız, saygı da duyarsınız ( en azından ben saygı duyuyorum böyle kimselere.

Düşünmekte özgürüz nihayetinde! ). Eğer nüfus yoğunluğu fazla olmayan ve de yok olma tehlikesi yaşayan toplulukları ele alırsak bu tip toplumlarda milliyetçilik üst sıralarda gezinir. Böyle toplumların yaşadıkları topraklarda “el değmemiş, yabancılar buralara hiç girmemiş” havası vardır. Peki sizce bu gün böyle bir toplumun refah içerisinde yaşama şansı var mı?

Değerlerimizi yitirdiğimize inanlardanım. Bunun da en büyük sebebinin ekonomik kaygılar olduğunu düşünüyorum. Hangi ırkın savunucusuysanız, hangi milletin destekçisiyseniz malesef refah içerisinde yaşamak için sizden “daha iyi” durumda olan ve sizin “hükmedemeyeceğiniz” ülkenin kanatları altına gitmekten kaçamazsınız.

Bu günlerde ekonomi derslerinde sıkça gündeme gelen, müfredatın baş taçı globalleşme bence değerlerin yitirilmesinin sebebi, paranın gücünün kanıtıdır.

Aklıma şöyle bir soru geliyor: hangisi daha iyi peki? Dilini, kültürünü, yaşama tarzını, çalışma biçimini koruyup globalleşmenin getirilerine karşı koymak mı yoksa tek tip insan olma yolunda giderken çok daha az uyuyup çok daha az eğlenip çok daha az dinlenip refah içinde yaşamak mı?