Gelecek Şekillenirken

Okuyacağınız yazım “İstanbul AKTÜEL” dergisi Mayıs ayı sayısında yayımlanmıştır.

Hevesle, istekle ve büyük bir merak duygusuyla satın aldığınız yeni tabletinizle ilgilenirken, gerçekleştirmiş olduğunuz bu teknolojik yatırım anlamsızlaşıyorsa, değerini yitiriyorsa, üzüntü duymanıza neden oluyorsa bu durumun sorumlusu doymak bilmeyen istekleriniz değildir. Kendini sürekli bir adım daha ileriye götüren, innovasyon kavramını ilke edinen şirketlerin, son derece yaratıcı mühendisleri ve tasarımcıları sizin isteklerinizi umursamadan, gereksinimleri, maliyetleri, refahı göz önünde bulundurarak çeşitli aygıtların üretiminde, birçok fikrin geliştirilmesinde listelerin ilk sıralarında yer alabiliyorlar. Sizin doymak bilmeyen isteklerinizin devreye girmesi, geliştirilen aygıtlara yüklediğiniz anlamlara bağlı olarak innovasyon sahnesinin pazarlama stratejilerine replikler oluşturabiliyor. Öyleyse gelecek yıllarda karşılaşacağımız yenilikler, üretilecek cihazlar hangileri olacak ve toplumların hangi kesimine hitap edecek diye düşünürsek çeşitli görüşler ileri sürebiliriz.

Şüphesizdir ki dizüstü bilgisayarlar, tabletler, LCD ekran televizyonlar, kişinin kontrolü olmadan kendi kendini park edebilen araçlar ve daha birçok innovatif oluşum gelecekteki gelişmelerin habercisi oluyorlar. Dünya çapında yazılım alanında önemli bir yer edinmiş olan Microsoft, gelecekte kullanılabilecek, ihtiyaç duyabileceğimiz “Microsoft Surface” programını günümüzde geliştirmiştir ve bu programı gelecek yıllarda daha erişilebilir bir düzeyde bizlere sunmak için hala programı geliştirmek konusunda çaba sarfetmektedir. Microsoft Surface programı ile şu an bize yabancı gelmeyen dokunmatik klavyelerdeki özelliklerin sosyal hayata uygulanması durumu söz konusudur. Bu program ile müşterilerine daha ilgi çekici şekilde ürünlerini tanıtmak isteyen pazarlamacıların, hamile bir kadına karnındaki bebeğin fotoğraflarını yalnızca tek bir kareyle sınırlamadan birçok kareyle gösterebilecek olan doktorların, kimlik tespitini şüphelinin yalnızca ekrana dokunarak oluşturduğu parmak iziyle gerçekleştirebilecek olan polislerin hayatı kolaylaşacak, hata payı minimuma indirilecek ve çağın gerekleri yerine getirilebilecek.

Günümüzde enerji kaynaklarının verimli kullanılması gerektiği gerçeği vurgulanıyor ve hatta vurgulanmakla kalmayıp yaptırımların uygulanmasına bile sebebiyet verebiliyor. Bu durumda da çağa ayak uydurup gelecek nesillere yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını aşılamak ve tükenebilen kaynakların verimliliğinin korunması gerektiği gerçeğinin aşılanması gereken bir dönemden geçiyoruz. Gelişen teknoloji ve değişen dünya her zaman bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak eğilimde olmamalı, bu gelişme çabasını var olan kaynakların verimli kullanımı doğrultusunda da göstermelidir. Küresel ısınmanın sebep olduğu yüksek sıcaklıkların klime kullanımını arttırdığı bilinmektedir. Yaz aylarında sıkça açıp kapattığımız, dereceylerini düşürüp yükselttiğimiz klima ayarlarına teknoloji desteğinin geleceği gerçeği de önümüzdeki senelerde beklenen yenilikler arasında yer alıyor. Günlük yaşamın telaşıyla açık unuttuğunuz klimanızdan cep telefonunuza gelecek olan tek bir mesajla, boşa harcanan enerjinin yükselen faturasını düşürmeniz yapılacak yeniliklerle hiç de uzak gibi görünmüyor.

Arabaların arka koltuklarına emanet ettiğiniz çocuklarınıza gelecekten güzel haberler var. Hatta bu gibi haberler uçak yolculuklarında da gökyüzünü seyrederken sizin bile seyahatinizi daha keyifli kılabilecek özellikte olabilirler. General Motors tarafından desteklenen araştırmalar ve desteklenen projeler sonucunda, Israil Bezalel Academy of Art and Design öğrencileri sundukları projeyle yolculuklara keyifli dakikalar katacak fikirler üretiyorlar. The Windows of Opportunity (WOO) isimli projede arka koltukta seyahat süresince ebeveyinlerin dikkatini dağıtabilen çocukların, araçların camlarından yol süresinde manzaraya uyumlu olarak hareket edebilen çizgi film kahramanlarının yer alması durumu söz konusu. Araçlarda yer alan mini televizyonların, kulak ve müzik ekipmanlarının varlığının yetersiz kalmdığı zamanlarda, manzarayla uyum içerisinde seyahati renklendirebilecek çizgi film kahramanları şoförün de dikkatini dağıtmayacak şekilde konumlandırılabiliyor.

Bilgi saklamanın lüks haline geldiği günümüzden on yıl ileri gidersek, karşılaşacağımız manzara günümüzden daha karmaşık ve gizlilik kavramının hüküm sürmediği bir yaşamı bizlere gösteriyor olacak. Facebook, Twitter, LinkedIn gibi sosyal paylaşım sitelerinde var olan hesaplar, bireylerin yaşamlarını yitirdikten sonra nasıl bir uygulamayla muhafaza edilecek şimdilik belirsiz. Sosyal medyanın, teknolojik gelişmelerin yeni iş sahaları oluşturduğu bu yıllarda daha çok iş sahası oluşacağı gerçeği de gelecekte meydana gelecek olan gelişmelerden bir tanesi olacak.

Geleceği şekillendirmek mühendislerin, tasarımcıların, girişimcilerin fikirleriyle, üretimiyle gerçekleşiyor gibi görünsede aslında her basamağın üzerinde farklı bir güç var. Bu güç, insanlığın mevcut ürünleri, innovasyonları nasıl kullandığı ve nasıl geliştirdiğiyle ilgilidir. Eğer bu güç basamaklarda ilerlerken nasıl adım atacağını bilemezse, sonuçlar felaket tabloları da gösterebilirler ya da sonsuz güzellikleri de gözler önüne serebilirler.