Bir yeni mesajınız var – Gön: Niccolo Machiavelli

İtalya’nın rönesans hareketlerinin en önemli figürlerinden biri olan Niccolo Machiavelli aynı zamanda bir devlet adamı, stratejist, düşünür ve şair olarak tarihe yön veren isimler arasında üst sıralarda yer almaktadır. İtalya’nın, Rusya’nın , Almanya’nın önde gelen isimlerinin faydalandığı Hükümdar isimli kitabın yazarı olan Machiavelli kitabında laikleşme yaklaşımını dönemin diktatörlerine ( özellikle Hitler’e ) aşılamıştır. Ayrıca İtalyan lider Kont Kavur’un Machiavelli prensiplerini takip ederek İtalya’yı birliğe kavuşturduğu ve işgalcileri topraklarından attığı gerçeği de tarih sayfalarında yer alan çarpıcı Machiavelli etkilerinin arasında yer almaktadır.

Onun prensiplerini hayatınıza uygulamak için bir diktatör ya da devlet başkanı olmanıza gerek var mıdır? Günlük hayatta kapsülleştirilerek insanlara sunulan ve yöneltilenlerin eksiksiz biçimde yapıldığı takdirde hayatın daha değişik olacağını söyleyen kalemlerden çıkan prensiplere benzer olarak atabileceğiniz adımlar var.

Bu adımlar arasında birisi var ki, çocukluktan yetişkinliğe, yetişkinlikten ihtiyarlığa her dönemde uygulanabilir olması yönünden dikkat çekiyor. Machiavelli prensipleri içerisinde bana gore çarpıcı, çoğunluğa gore zaten bilinen ama dünya çapında pek az kişi tarafından uygulanan bir madde yer alıyor. Kim bilir Hitler ya da İtalyan lider Kont Kavurbahsedeceğim prensibi zihinlerini kazıyarak ne gibi başarılara imza atmışlardır.. Zalimce ya da insanlık adına.

Machiavelli diyor ki : Size zararlı olan, kendinize ait olanları vermenizdir. Bu türlü cömertlik kadar insanın kendi kendini yıkan başka bir özellik daha bulunamaz. Kendi kesenizden cömertlik yaptıkça bunun için size imkan veren şeyleri kaybedersiniz, yoksul ve sefil olursunuz; yoksulluktan kurtulmak isteyince de tamatkar olursunuz ve herkes sizden nefret eder…

Lider olacak kişinin bulunduğu vaatler midir çekici olan yoksa elinde olanlar mı? Veridğiniz sözler midir size olan güveni arttıran yoksa sözü verdikten sonra gerçekleştirdiğiniz eylemin sonuçları mı? Potansiyelinizi bilerek girişmlerde bulunmak mıdır size hedefinize ulaştıran yoksa şansa gerçekleştirdiğiniz hareketler midir, rastgele verdiğiniz kararlar mıdır size bu gün bulunduğunuz konuma getiren?

Machiavelli kısa söylemiş ama cümlesinin altında derin bir kuyu bırakmış düşüncelerle saatlerce doldurulması gereken.

Ama kumla doldurmayın o çukuru toprakla doldurun..

Düşünmek için fırsattır bu prensip bizlere, yenilikler için harcanacak zamandır bu cümleler..