Uyuşturucu ve Ülkeler

Piyasalarda sürekli alım-satım eylemlerinin gerçekleşmesi ekonominin canlı tutulmasının en basit yoludur denilebilir. Satışı, üretimi gerçekleştirilen ürünler “yasal” nitelikte olup tüketicinin kolay ulaşabileceği bir konumda ise ürün hakkında fazla irdeleme yapmaz, tüketmenin keyfini çıkarmaya çalışırız.

Ancak kimi ürünler vardır ki devlet kontrolü altında sayılı kuruluşlara, az sayıda gönderilerek tüketimi kontrol altına alınır. Söz konusu ürünlerin ekonomiye katkısı ya da ekonomide oynadığı rol ekonomistler tarafından “esneklik” kavramı ile ölçülerek ayrı bir konu niteliğinde bir kenara kaldırılır.

Peki, devlet kontrolünde kısıtlı sayıda, belirli kurumlara ulaştırılan, üretimi kontrol altında tutulan ürünler hangileridir? Akla gelen ilk ürün uyuşturucu maddeler olurken bunlar sigaranın içerisinde bulunan nikotini, kahvenin içerisinde bulunan kafeini kapsayacak kadar yaygın ürünleri içerebilirler.

Dünyaca ünlü haftalık ekonomi dergisi “The Economist”, internet sayfası üzerinden gerçekleştirdiği oylamada ülkelerin uyuşturucu kullanımının yasallaştırılması/yasallaştırılmaması konusunda okuyucularının fikrini alıyor. (Oy vermek için tıklayın)

Daha önce sigara kullanımıyla ilgili istatistikleri yayımlayan “The Economist”, Türkiye başta olmak üzere birçok gelişmekte olan ülkedeki sigara tüketiminin oldukça yüksek olduğunu saptamıştı.

Orta Doğu ülkelerinde tüketimin yüksek düzeylerde olması, zor şartlar altında yaşayan insanların sigarayı çözüm-çıkış yolu olarak görüyor olabileceğini akıllara getiriyor. Ancak şu an uyuşturucu maddelerle ilgili yapılan oylamada (Türkiye’den katılım henüz gerçekleşmemiş olsa da) Norveç, Almanya, Polonya gibi ülkelerin uyuşturucu kullanımının yasallaşması gerektiğini yansıtan oylar vermiş.

Öncelikle uyuşturucu neden kullanılır diye düşünelim. Eğitim seviyesinin düşük olduğu, refah seviyesinin pek de parlak olmadığı ülkelerde uyuşturucu kullanımı zaten yasal verilerin dışında kalarak artıyor. Ancak uyuşturucunun yaygın olarak kullanıldığı refah seviyesi yüksek ülkelerde (Hollanda) eğitim seviyesinin hiç de düşünüldüğü kadar olumsuz düzeylerde seyretmediği görülüyor.

Ortada ekonomi politikaları mı var, psikolojik etkenler mi yoksa sağlık ile ilgili endişeler mi henüz bilemiyorum.En başarılı korku, gerilim romanlarının en “huzurlu” ülkelerden çıktığı (Norveç) bu günlerde uyuşturucu-sigara kullanımı ile ilgili akıl yürütmeler yapan köşe yazılarını okumak gerekiyor.Her ne kadar ülkemizde böyle konular gündemi meşgul etmediği zamanlarda konuşulmuyor olsa da okumak gerek..