Finansal Okur-Yazarlık Eğitimi

Finansal OkuryazarlıkCNBC-E’de cuma günleri program yapan Özlem Denizmen‘in Para Durumu adlı programında 19 Mayıs nedeniyle gençlik için bir program yapılmıştı. Ben bu programı Para Durumunun sitesinden izleme olanağı buldum. Bu programda “finansal okur-yazarlık”la ilgili çeşitli çalışmalara değinildi. Ardından finansal okur-yazarlıkla ilgili bir web sayfası aramaya koyuldum. Ardından The Economist dergisinin bir makalesinde bu konuyla ilgili geniş bilgilere yer verildiğini gördüm.

Edindiğim bilgiler şunlardı:

George Bush’un yardımcısı olarak atanan John Bryant gekir düzeyi düşük ve fakir olarak adlandırılan insanlarla ilgili bir proje tasarlamış. Bu projede slogan olarak da “a hand-up,not a handout” cümlesini kullanmış. Yani sadaka,bağış yok var olanı iletletmek,geliştirmek var gibi de çevirebiliriz sanırım. Bu projeye Operation HOPE adı verilmiş. Ardından yapılan araştırmalarda görülmüş ki Amerika’da binlerce lise öğrencisine bu konuda eğitim veriliyor. Yani gençlerden başlayarak finansal konularda bilinçlenme süresi başlamış. Bu ayrıntıyı okudukdan sonra programda söylenen bir cümle aklıma geldi. Amerika’da Nisan ayı finansal okur-yazarlık ayı olarak ilan edilmiş. The Economist’deki bu makalede de bu saptamaya yer verilmişti.

Mortgagela ilgili olarak da subprime mortgage olarka bilinen bir konuya değinilmişti ve yine bu konu da finansal bilginin yetersiz olmasıyla ilgiliydi. Subprime mortgageda düşük geliri olanlara yüklenen yüksek faizlerden söz ediliyor. Türkiye’de de birçok insan birikimi olmadan ya da va rolan azıcık birikimine sığınarak,güvenerek krediyle ev alıyor. Ancak daha sonra bütçede açıklar meydana geliyor ve borçlar artıyor. Cahil insanlar olarak bahsedilen (The Economist) bilinçsiz kişilerin bütçe sıkıntısı çektiği açık.

Türkiye’de de finansal anlamda eğer üniversitede bu tarz bilgileri içeren bir bölüm seçmediyseniz bilgilenmeniz için herhangi bir çalışma mevcut değil. Ancak programda gördüm ki bu konuda çalışmalar başlamış ve bu çalışmalardan sonra gençlerin %75i bütçe yapma konusunda bilinçlenmiş.

Mr.Bryant’ın yaptığı bir saptamadan da söz etmek istiyorum. Kendisi demiş ki ” Often borrowers did not even realise that their montly payment would rise if interest rates went up”.. Mortgagela alınan evlerle ilgili olarak bu saptamaya katılmamak mümkün değil. Eğer aylık ödemeler yükseliyorsa,faiz oranları da yükselir ve eğer bununla alakalı olarak bir önlem alınmadıysa,tablo çok da iç açıcı bir sonuca doğru gitmiyor demektir.

The Economist “Getting it right on the money
A global crusade is under way to teach personal finance to the masses”

http://www.economist.com/node/10958702?story_id=10958702&CFID=2134922&CFTOKEN=22848448