Amerikalıların Harcamaları

Ayrı bir dünya orası dediğimiz bir ülkedir Amerika. Her yenilik orda test edilir, halk tarafından onaylanır, kullanılır, geliştirilir ve hemen eskir, bir üst modeline merhaba denir ve döngü bu şekilde sürer gider. Bu sürecin sonunda biz “geri kalmışlar” o ürünlerle tanışırız ve çoktan eskiyen, yenisi çıkan/çıkmak üzere olan ürünle başbaşa kalırız. Bu denli hızlı tüketen Amerikalılar acaba bütçelerinin hangi kısmını ne gibi harcamalar için kullanıyorlar diye merak ediyorum. Aklıma en başta öyle şişmanlar ki muhtemelen inanılmaz bir yemek tüketimi vardır diye düşünüyorum. Ancak konuyl a ilgili yaptığım kısa bir araştırma sonrasında anlıyorum ki aslında bütçelerinin çok küçük bi rkısmını beslenme masrafları için kullanıyorlarmış bu insanlar.

Gelir düzeyi açısından sıradan sayılabilecek bir Amerikalı’nın bütçesini en çok iki tip harcama sarsıyor: Konut edinme & Sağlık !

Sanırım sağlık konusunda yaptıkları harcamaların o denli fazla olmasına şaşırmadınız çünkü bu tüketim toplumunda konsantre yiyecekler obeziteyi adeta kaçınılmaz son olarak gösterirken, bu hastalıktan ancak ve ancak mükemmel bir tedavi süreciyle kurtulabiliyorsunuz. Yani sağlık harcamalarının bu denli yüksek olması, Amerikalıların sağlıksız ve “bolca” beslenmelerinin bir ürünü.

Amerika büyük bir ülke, hemde çok büyük bir ülke. Londra, Paris gibi metropollerde gelişen toplu taşıma Amerika’da aynı mükemmeliyette değil ne yazık ki. Bu nedenle orada insanlar, hani derler ya araban yoksa yandın, özel araçları olmadan bolca seyahat edemiyorlar. Hani kimisi der ya, markete bile gidemiyoruz diye, işte o denli vazgeçilmez bir unsur hususi araçlar. Durum böyle olunca neden bütçelerinin en büyük kısmını sağlık ve konut harcamaları kapsarken, taşıtlara harcanan masraflar göz ardı ediliyor diyebilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki, petrol madenine sahip ülkelerdeki Amerika hakimiyeti sebebiyle, taşıtlara yakıt sağlamak aslında hiç de büyük bir harcama gerektirmiyor orada.. Yakıtlar ucuz, taşıtlar için yapılan harcamalar da o denli az..

Konut sektörüne gelince.. New York gibi bir şehirde yaşamak istiyorsanız gerçekten devasa bir birikiminizin yada istikrarı bir bütçenizin olması gerekiyor.Avrupa Birliği ülkelerinde de olduğu gibi , Amerika’da da eğer ev sahibi olmak istiyorsanız, yaşamınızın büyük bir bölümünde elde edeceğiniz kazancı bir bankanın kasasına doldurmak zorundasınız.

Sanırım Amerika güzellikleriyle göz boyadığı kadar, harcamaya dayalı yaşam şekliyle de vatandaşlarının büyük bir bölümünün gelirine de el koymaktan çekinmiyor…