Yüksek Getirili Şirketler


Yatırım yapmak, bir şirket sahibinin şirketinin değerini artırmak için yapabileceği en basit ekonomik etkinlik olsa gerek. Şirket sahibi olmayanlar bile bu aktiviteyle mevcut gelirlerini ikiye katlayabilir, finansal okur-yazarlığını geliştirebilir, hedeflediği yaşam standartlarına bilinçli yatırım araçlarıyla sahip olabilir. Mademki yatırım yapmak için yüksek gelir düzeyine, şirket sahibi olmaya gerek yok öyleyse ortalama bir gelire sahip kimseler hangi şirketlerin hisselerine yatırım yaparak kazanç sağlayabilirler?

Yüksek gelir düzeyine sahip kimselerin seçtiği ilk beş şirket servetlerine servet katarken, sıradan bir gelir düzeyine sahip kimseler de bu şirketlerin hisselerine sahip olabilirler.

İlk beş şirketin başında tahmin edebileceğiniz gibi son yıllarda ürünleri hayranlıkla ve ilgiyle kullanılan Apple isimli şirket var. Steve Jobs’un vefatından sonra piyasaya sürülen İphone 5 ile bilrilikte şirketin hisseleri hızla değer kazanmaya devam ediyor. İkinci sırada, internette bir kelimeyi aramak anlamına gelen, Cambridge sözlüğüne kadar girebilen Google var. Google’ın izlemiş olduğu stratejiler öylesine güçlü ki rakipleri bugün, onun ulaşmış olduğu seviyeye yetişmek için çaba bile sarfedemez duruma geldiler..

İlk beşte üçüncü sırada yer alan şirket Microsoft. Yazılım sektöründe emin adımlarla ilerleyen şirketin başarısız olması zaten beklenemezdi. Şirketin hisseleri istikrarlı bir şekilde değerini koruyorken rakiplerine zirveyi teslim etmek istemeyen şirket her geçen gün innovasyonlar yapmaya çalışıyor.

ABD’de yaşanan hareketli seçim süreci adaylardan Barack Obama ile Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Mitt Romney’in çekişmesi News Corporation’ın hisselerinin değer kazanmasına sebep oldu. Başkan adaylarının seçim süresince reklama önem vermesi şirketin bir sure daha yüksek gelirli kimselerin vazgeçilmez hisselerinden biri olacakmış gibi görünüyor.
İlk beşin sonunda yer alan şirket ise QualComm.. QualComm cihaz ve hizmetleri kişiselleştirerek, daha ekonomik olarak tüketicilere ulaştırmayı amaçlayan, oldukça yüksek firma değerine sahip olan bir şirket.