Yatırımcı: yerli mi yabancı mı?

Geçtiğimiz günlerde Borsa İstanbul’dan bir yetkilinin “kimler kazanıyor kimler kaybediyor?” başlıklı 75 dakikalık seminerini dinledim. Bu seminerde bize aktarılan araştırma davranışsal finansın bariz yansımasının, ustalıkla yapılan analizini resmediyordu.

Yerli yatırımcılar yabancı yatırımcılara göre ne kadar da sabırsızmış bu seminerde anladım. Şöyle ki bugün yerli bir yatırımcının 100 liraya satın aldığı hisse senedini, ertesi gün satması, yüksek devir hızıyla birlikte düşük getiri yada yatırımcıyı zarara sürükleyen bir davranışı doğuruyor. Bu duruma Türkiye’de o kadar sık rastlanıyormuş ki piyasadaki yatırımcılar %70 oranında kayba uğruyorlarmış. Yabancı yatırımcılar ise yüklü miktarda parayla piyasaya girip, hisse senelerini satın alıp yaklaşık olarak 58,2 hafta bekliyorlarmış.

Yerli yatırımcının yaptığı hatalar :

Az parayla birkaç hisse senedi satın almak

Hisse senetlerini hemen satıp getiri sağlamadan zarar etmek

İçeriden bilgi aldım bu hisse senedi çok değerlenecek/değer kaybedecek gibi efsanevi söylentilere inanarak hareket etmek

Yabancı yatırımcının piyasada yaptığı doğru hamleler:

Yüklü miktarda parayla piyasaya girmek

Çok sayıda hisse senedi satın almak (buradaki sayı hem hisse senedi
çeşitliliğini hem de miktarını simgeliyor. Tavsiye edilen miktar 15 hisse senediyle bir portföy oluşturmak)

Hisse senetlerini satmak için acele etmemek, BEKLEMEK

İçeriden bilgi alınma durumunun sadece kendilerine özgü olmadığını bilerek hareket etmek yabancı yatırımcının genel özellikleri arasında yer alıyor.

Yatırım yapmaya başlamadan önce, yatırım yapmanın inceliklerini kavramak gerekiyor