SAP: FS-PER Modülü

SAP’nin son dönemde trend modüllerinden biri olan FS-PER üzerine yaptığım araştırmayı paylaşmak adına bu yazıya blogumda yer vermek istedim. FS-PER, Financial Services – Performance Management, SAP’nin performans yönetimi finansal modüllere entegre ettiği bir sistem olarak adlandırılabilir.  Bir nevi maliyet muhasebesi ile web tabanlı raporlamanın entegre edildiği bu uygulama, büyük kurumsallarda sıkça görülen hızlı veri analizi ihtiyacını kolayca karşılayabilir diye düşünüyorum.

FS-PER bildiğimiz diğer SAP uygulamalarından ne gibi farklılıklar içerir ve avantajlar sunar der iseniz şu şekilde okuduklarımı özetlemem mümkün:

  • Web tabanlı arayüz kullanımı ile kullanıcı odaklı çözüm sağlar.
  • Çözüm SAP HANA veri tabanı için tasarlanmıştır ve HANA aracılığıyla kaynak verilerine anında erişilebilir. Kaynak verilerini uygulamaya kopyalamak artık zorunlu bir eylem olmaktan çıkar.
  • Gider ve gelir dağıtım modelleri granüler data seviyesinde oluşturulabilir(örn:sözleşme seviyesi).  Dağıtılamayan kalemler için yedek kurallar tanımlanabilir.
  • Simülason ve What-if analizleri yapılabilir. Uzun süren hesaplama ve dağıtım sonuçları  hızlı bir şekilde görüntülenir.
  • Esnek ve ayrıntılı raporlama sağlanır.
  • FS-PER’i diğer karlılık modüllerinden ayıran en önemli özellik; SAP Hana üzerinde çalışması ile yapılan işlemlerin sürelerinin çok kısalmasıdır. Bu özelliği ile 12 saat süren dağıtım işleminin yaklaşık 4 dakikaya kadar indiği gözlemlenmiştir.

Daha detaylı bilgi için bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.