FACEBOOK HALKA ARZ EDİLİYOR!

“The Social Network” filmini izleyenler,facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg’e açılan davayı hatırlarlar. Harvard’da Mark’la birlikte okuyan Cameron ve Tyler Winklevoss, “facebook” fikrinin kendilerinden çalındığı gerekçesiyle Mark Zuckerberg’e dav aaçmışlardı. Yayımlanan haberlere göre Mark Zuckerberg bu davayı kaybetmiş.2008 yılında iki kardeşe 65 milyon dolar ödemek zorunda kalan Mark Zuckerberg’in daha fazla davayla karşı karşıya kalabileceği de haberlerde yer alıyor.

Facebook için olumsuz bir durum yaratan bu olaylar şirketin halka arz edilmesine zemin hazırlamış bulunuyorlar.Facebook’un COO’su olan Sheryl Sandberg’a göre de şirketin halka arzı yapılmalı. Ocak ayında Goldman Sachs ve birçok yatırımcı Facebook’a 1,5 milyon dolar yatırım yapmışlardı.Daha sonradan yapılan saptamalarla şirketin çok daha fazla değeri olduğu gerçeği kabullenilmişti.

Gazeteden alıntı yapmak gerekirse “600 milyon kullanıcısı Facebook yönetimine eski ABD Başkanı Bill Clinton’un sözcülüğünü yapan Joe Lockhart’ın Küresel İlişkiler Başkan Yardımcısı olarak girdiği açıklandı.

Lockhart’ın göreve başlamasıyla birlikte şirket yönetiminin daha hızlı hareket edebilir hale geleceği belirtilirken, Beyaz Saray’da edindiği tecrübelerin Facebook için kullanılmasının da fayda sağlayacağı kaydedildi(Hürriyet)”.

Ortaya çıkan bu durumların sonucunda görülüyor ki Facebook sanal alemde arkadaşlar arasında yayılan haberlerin aracısı olmanın dışında ekonomik etkinliğiyle de gündemde kalmayı sürdürecek.