İstanbul’a 4,5 Milyar Dolarlık Yatırım ve UCLG Başkanlığı

İstanbul’un tarihini yapısından da bolca söz eden bir kitap okuyorum(Ahmet Ümit/İstanbul Hatırası).Bu nedenle ekonomi sayfasında yer alan İstanbul’la ilgili bir haber görünce neler anlatılıyor acaba diye çok merak ettim ve haberi okumaya başladım. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ABD’nin Baltimore kentinde düzenlenen ABD Belediye Başkanları Birliği’nin yıllık konferansına katılmış.

Bu konferansta, okudğum habere gore ABD’lileri çok şaşırtmış.
Kadir Topbaş demiş ki: 2004 yılından bu yana görevdeyim. İstanbul’a 24 milyar dolar yatırım yapıldı. Küresel ekonomik krize rağmen durmadık. 2011 yatırım bütçemiz 4.5 milyar dolar.

Bu yatırımlarımızın istihdama etkisini ölçtük ve 100 binin üzerinde geri dönüş olduğunu gördük. Bu ekonomik krizi aşmanın yolu isterlerse bir araba, isterlerse bir simit olsun mutlaka harcamaya teşvik etmek ve ekonomiyi hareketlendirmek gerekiyor.

Bu konuda yerel yönetimlere çok önemli görevler düşüyor.
Kadir Topbaş, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) örgütünün başkanlığını almış. Bu durumu da şöyle değerlendirmiş. Daha once bu birliğe girmek hayalken şimdi bu birliğin başkanı olabilmek Türkiye için,İstanbul için çok iyi bir başarı.

Konferansta yetkililere metro hızını 70 saniyeye kadar indirdiğimizden, cep telefonuna aktarılmış trafik yoğunluk haritası ve trafik kameralarından bahsedilmiş. Trafik yoğunluk haritalarıyla ilgili programın da yazılımı bizlere aitmiş ve bu ABD’de yokmuş.

Ulaşım araçları konusunda olumsuz eleştiri yapmak biraz haksızlık olabilir diye düşünüyorum.Çünkü gerçekten metrobüs,metro,füniküler,tüneller günlük yaşatımızda bir yerden bir yere ulaşmamızı kolaylaştırmıştır. Başkan toplu taşıma araçlarının bir kaç yıl içerisinde (2014) vatandaşların yoğunluk yaşamadan seyahat edebilecekleri olanaklar haline geleceğinden söz etmiş.

Eğer 2-3 yıl içerisinde böyle bir şey yapılabilecekse gerçekten takdir edilir bu davranış. Çünkü sene içerisinde otobüslerdeki kepazelikleri en iyi öğrenciler bilir. Ama eleştirilmesi gereken bir konu var. Bildiğim kadarıyla toplu taşıma araçlarında sürücülerin saç,sakal temizliği konusunda titiz olmaları gerekiyor.

Ben bu yıl çoğu otobüste Robinson Crusoe’dan pek bir farkı olmayan sürücüler gördüm. Eleştiriye de tahammül edemiyorlar o da ayrı mesele.
Yapılan harcamaların karşılığı alınıyorsa bu durum ekonomik açıdan sevindirici.İstihdam kapıları da açılıyorsa eğer doğru yoldayız demektir.Ama bütün çarpıklıklar düzelmeden de olumlu değerlendirmeler yapmamak gerekiyor.