Bankalar Vatandaşı Soyuyor


Milliyet gazetesinin internet sitesinde ekonomiyle ilgili olan şu haber dikkatimi çekti. Haberin tanıtımı şu cümlelerle yapılmış: Avrupa ve ABD’de yaşanan ekonomik kriz bankacılık sektöründe karları ciddi oranda eritirken, bankalar istihdamı azaltarak karlılıklarını artırma yoluna gidiyor. Bu nedenle yakın zamanda Avrupa’da toplam 75 bin bankacı işinden olacak.

Dünyada hal böyleyken Türk bankaları ise resmen düşman çatlattı. 6 aylık net karlarını açıklayan kamu ve özel bankalarının karları göz kamaştırıyor…

Bankacılık konusunun ülkemizde yeterince doğru yorumlanmadığını düşünüyorum. Avrupa’daki bankaları övmek gibi bir niyetim yok. Ama benim ve çevremdekilerin bankalarla yaşadığı sorunları gayet iyi biliyorum.

En basit eleştiriyi çok sık yaşanılan şu olayla ilgili olarak yapacağım. Bilindiği gibi bankalar müşterilerinden hesap işletim ücreti alıyor.Ancak bu davranışın etik olmadığı da biliniyor. Banka hesabı açtırırken imzaladığımız sözleşmede hesap işletim ücreti alınacağı yazılıyor. Ancak daha sonra hesap işletim ücreti alındığı takdirde kaymakamlığa başvurarak bu ücreti geri alabiliyoruz. Yurt dışındaki bankalarda ise hesap işletim ücreti alınmıyor. Üniversitede BDDK’dan bir yetkili konferans için okulumuza gelmişti.

Kendisine hesap işletim ücreti alınmasının doğru olup olmadığını bir arkadaşım sormuştu. Yetkili kişi de “bankalar işlerinizi yapıyor almaları normal laf etmek saçma” dmeişti. Ancak bu soruyu soran kişi bir “öğrenci”ydi. Aylık geliri oldukça kısıtlı olan öğrenci bankaya 150 lira biriktirip her ay koyuyorsa ya da bir yakınından bu miktardaki para her ay hesaba yatırılıyorsa , banka tarafından alınan bu para kişiyi oldukça etkiler. 150 liranın 40 lirasını alan banka o ay o öğrencinin daha kısıtlı imkanlarda yaşamasına neden olur.

Bankalar zaten bizim günlük işlermlerimizden belirli bir miktar komisyon alıyor ya da yaptığımız yatırım işlermlerinde aracı kurum olup yine belirli bir miktar kazanıyor. Kimse kusura bakmasın ama Türkiye bankaları konusunda yapılan bu haberi sadece pohpohlayıcı haber olarak görüyorum. Bankalar vatandaşı soyarken kimse demesin ki Türkiye parlak bir bankacılığa sahip. En kibar tabiriyle söyleyebilirim ki bankalar bu istatistiklere ulaşabiliyorlarsa, bunu vatandaşı soyarak yapıyorlar.