Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB)

4 Şubat 2005  tarihinde İzmir ‘de işleme açılan Vadeli İşelmler ve Opsiyon Borsası (VOB) bir Türev Araçlar Piyasasıdır.Türev Araçlar Piyasalarında işlem gören Vadeli İşlem Sözleşmeleriyle taraflara bugünden belirlenen ileri bir tarihte, üzerinde anlaşılan fiyattan, standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir malı, kıymeti veya finansal  göstergeyi alma veya satma yükümlülüğü getiren sozlesmelerdir.

Peki Türev araçlar nedir?

Getirisi başka bir kıymetin getirisine bağlanmış diğer bir deyişle başka bir kıymetin getirisinden türetilmiş mali araçlardır.

  • Forward
  • Snap
  • Futures
  • Opsiyon        Türev piyasaları bu işlemleri içeriyor.
Çeşitli amaçlara yönelik her yatırımcı (risk yönetimi, spekülasyon, arbitraj) spot piyasaya oranla daha düşük bir maliyetle bu piyasalarda işlem yapabilecektir.  Ancak bu piyasanın kaldıraç özelliğinden dolayı, özellikle spekülasyon amaçlı işlemlerde, potansiyel yüksek getiriye karşılık, ters yönde hareket eden bir piyasada potansiyel yüksek bir risk olduğu her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.
Peki nedir Spekülasyon?
Arbitrajın aksine,mevcut piyasa yapısının değerlendirilmesi sonrasında oluşan beklentiler dikkate alınarak ve risk üstlenilerek kazanç sağlayabilme çabasıdır.
Arbitraj nedir?
Fiyat farklarından yararlanmak amacıyla para,kıymetli maden,tahvil ve hisse senedi alıp satma işlemidir.
Menkul kıymetlerin ucuz olduğu piyasadan alınıp pahalı olduğu piyasada satılmasıdır.Arbitrajcılar bu durumdan nasıl kazanç sağlıyor dersek;malın satış fiyatı ile alış fiyatı arasındaki pozitif fark arbitrajcı karı olarak adlandırılıyor.

Spekülasyonla Arbitrajcı birbirine benzeyen kavramlar ancak aralarında oldukça belirgin olan bir fark var.

Spekülatör risk üstlendiğinden dolayı arbitrajcıdan farklı bir konumda yer alıyor.Spekülasyon,spekülatörün bilgisine ve birikimine dayandığından dolayı arbitrajdan daha riskli oluyor.