Ulaşımdaki Haksız Ödemeler

Ulaşım ağlarıyla ünlü birçok ülke var.Genel olarak da ulaşımda ün yapmış bölgeler turistlerin uğrak yerlerinden oluyor. Ayrıca birçoğu da gelişmiş ülkeler kategorisinde yer alıyorlar.

Ulaşımın kolaylığından ötürü “keşke her yer burası gibi bir alt yapıya sahip olsa” dediğim Londra geliyor direk aklıma. İngiltere gibi gelişmiş bir ülkenin ulaşım açısından parmakla gösterilecek şehri Londra’da gitmek istediğiniz yerin posta kodunu “transport for London” (TFL) adındaki siteye yazarak alternatif yolları,zaman aralıklarını,bakımda olan yolları yani herşeyi görebiliyorsunuz. Ancak bu yazıyı yazmamın nedeni Londra’nın ulaşım ağını övmek değil, İstanbul’daki oldukça saçma olan bir yapılanmayı eleştirmek.

Londra’da A istasyonundan kalkıp Z istasyonuna kadar giden bir metronun yolcuları , A’dan binerken okuttukları bileti (ya da Türkiye’deki akbille aynı görevi gören Oyster adındaki kartı da kullanabilirler) B istasyonunda inerken de okutuyorlar. Ancak A’dan binip T’de inen kişi , A’dan binip B’de inen kişiden çok daha fazla para ödüyor. Adalardan seyahat edenler bilirler. Burgaz Adası’ndan Kınalı Ada’ya seyahat eden kişi de, Burgaz Adası’ndan Kabataş’a giden kişi de aynı ücreti ödüyor.

Son yıllarda bu duruma “Adalı Kart” adındaki bir kartla dur denilmeye çalışıldı. Ancak adalılara sunulan bu olanak eleştiri yapmamı enegellemedi.Çünkü adalılara kolaylık sağlayıp,misafir gelenlere ya da günübirlik seyahat edenlere haksızlık yapılması pek de kabul görülebilecek bir durum değil.Pek çok kişi bu durumun farkında ve şikayetçi.

Ama bizim toplumumuzda fazlaca görülen, şikayetçi olup harekete geçmeme durumu söz konusu olduğundan bir arpa boyu yol alınamıyor. Bu şekilde fazladan verilen liralar biriktirilme amacıyla bir kenara konulsa belki herkes için daha olumlu tablolar oluşmaya başlar.