Yoğurtçu Louis Vuitton!

“Yoğurtçudan LV’ye CEO olur mu?”..

Bu başlığı 16 Eylül 2011 tarihinde Habertürk gazetesinin “ekonomi” sayfasında okudum.Haberin özeti şöyleydi. 21 yıldır Danone’de çalışan Jordi Constans , 2012 yılında Louis Vuitton Moet & Hennessy’nin (LVMH) CEOsu olacak. Bu durumla ilgili olarak LE FİGARO ve THE WALL STREET JOURNAL gazeteleri ilginç ve alaycı başlıklara yer verdi. Haberle ilgili olarak Fransız Le Figaro Gazetesi “Louis Vuitton LV logolu yoğurt satacak,işyerime yoğurt taşıyacak bir çanta arıyordum” şeklinde yorum yaptı.

WSJ ise Jordi Constans’ın 1 dolara sattığı yoğurtlardan sonra 1.000 dolarlık çantaları satmaya alışmasının zaman alacağı görüşünde. Ayrıca LV’nin şu anki CEOsu olan Yves Carcelle ile Jordi Constans’ın karşılaştırmasını da yapan gazeteler şu görüşü sunuyor. Yves Carcelle gerek defilelerde,gerekse markanın sponsor olduğu organizasyonlarda belirmeyi çok seviyor.

Ancak Jordi Constans göz önünde bulunmayı tercih etmeyen bir karaktere sahip.Yapılan bu karşılaştırmada göz ardı edilen bir durum olduğunu düşünüyorum.

LV , Bulgari gibi ünlü mücevher firmalarını de bünyesine katmış bir tüketim grubu. Bilindiği üzere de LV gibi markaları kullanan kesim oldukça varlıklı kişilerden oluşuyor. Bu da demek oluyor ki hitap edilen kesimden etkinlenmeye başlayan CEOlar da defilelere veya sponsor olunan organizasyonlara katılmaktan zevk almaya başlıyorlar.

Danone’nin Louis Vuitton gibi belirli bir gelir grubuna hitap etme gibi bir durumu olmadığından da Jordi Constant organizasyonlarda boy göstermeyecek diye negatif bir tutum izlemenin yersiz olduğu görüşündeyim.