Eğitim ve Para

Elinde olmayanı arzulamak her daim insanlara cazip gelmiştir. Arzulamaya neden olan etkenler de genellikle bir başkasında görme durumu ya da daha fazlasını yapabilecekken söz konusu nesneye ya da özelliğe sahip olamama halidir.
Bir düşünelim.. Şu an neye sahip olsanız daha başarılı,daha bilgili,daha güzel ya da daha sağlıklı olurdunuz?

Elimden düşüremediğim ve sorumluluklarımı yerine getirmekten vakit bulduğum anlarda “Zengin Baba Yoksul Baba” isimli kitabı okuyorum. Robert T.Kiyosaki ve Sharon L.Lechterin birlikte yazdığı bu kitap ekonomi,finans,işletme gibi idari bilimlerle uğraşacak olan öğrenciler özellikle dahil olmak üzere herkesin okuması gereken bir kitap.

Toplumda ekonomik sıkıntıların var olmasının en büyük nedeni devlet değildir. Toplumu temsil eden demokratik devletlerde bütün yükü yöneticilere yüklemek akıl karı da değildir. Herkesin küçük yaşlardan itibaren finansal açıdan kendini yönetebilecek,yatırım yapabilecek,gelir ve giderlerini dengeleyecek bilince sahip olması gerekir.

Eğer sizler Robert T.Kiyosaki kadar şanslı değilseniz –ki hem zengin hem yoksul bir babaya aynı anda sahip olmak nadir görülen bir durum olmakla birlikte şanslı değilsinizdir- finansal bilince nasıl sahip olabilirsiniz?

Birikimler yapıyoruz. Ardından, yoğun çabalar sonucunda elde ettiğimiz birikimimizi sabit bir rakamsal düzeyde bırakarak ya gayrimenkule yatırıyoruz ya da harcıyoruz. Ancak çok azımız bu parayı artırmak için girişimlerde bulunuyor.

Senet,tahvil,bono,fon,hisse alım-satımı gibi yatırım işlemlerini yapan kişiler zaten parayla ilgili kaygı duymayan insanlardır. Bu yatırım işlemlerini gerçekleştirmek zor değilken neden toplumumuzda yastık altına konulan paralar bir anda çarçur edilebiliyor? Anlaşılmazdır.

Kitapta yazar sık sık zenginlerin para kazanmalıyım değil de kazandığım parayı nasıl değerlendiririm,artırırım endişesi içerisinde olduğu söyleniyor. Ayrıca bana en çarpıcı genel nokta ise hiç bir zenginin para kazanmak için çalışmadığı gerçeğinin vurgulanması oldu.

Bence ekonomi konusunda devleti yalnızca bir yönden suçlamaya hakkımız var. Vatandaşlarına finansal bilinç kazandırmak için küçük yaşta eğitim vermeyen bir devletin refahını yükseltmeye çalışması oldukça zordur. Ekonomi,finans alanlarında eğitim veren üniversitelerde bile müfredat hangi kavramın ne olduğunu açıklarken paranın nasıl kullanacağını “ekonomist” ya da “finançı” ünvanlarını alacak kişilere öğretilmemesi eğitim sisteminin suçudur.

Evet, kişi eğer istiyorsa kendisi gidip araştırır ve öğrenir. Ancak eğitim sisteminin bu fırsatı herkese sunması gerekmektedir.