Başka Bir Gezegen Oluşturmak!

Sınırlarınızı keşfedebilirsiniz veya sınırlarınızı sıfırlayabilirsiniz. İçinizden gelen ya da düşlerinizdeki yaşam,kalbinizden geçen sözcükler,her defasında önünüzden geçen kişiye ulaşamamaktır çizilen hayali sınırınız.

Anlatırsınız hissettirirsiniz ama asla söylemezsin…

Devletler gibi haritalar,anlaşmalar yoktur insanlarda.. Sadece seçimlerdir sınırları şekillendiren. Karşınızdakine sınırlarınızı peşin peşin çizmezsiniz,çizemezsiniz.. Anlatırsınız hissettirirsiniz ama asla söylemezsin. Özel hissetmek için midir bilinmez,ego mudur anlaşılmaz bırakırsınız kendisi anlasın sizi. Anlarsa kim bilir,belki de bu sizin küçük zaferinizdir.
Hayallerinizi yaşamak varken aynı tavrı neden kendinize de sergilersiniz? En acımasız davranış ve en büyük haksızlık kendinize yaptığınızdır çoğu zaman.

Kalbiniz,zihniniz kilitlenir,kenetlenir sıradanlığa,kapılır korkulara…

Sınırlarınızı kendinize sınır koyarak çizersiniz. Asla o sınırları bilememe,bilsen de kendini orada görememe sınırları çizersiniz. Kalbiniz,zihniniz kilitlenir,kenetlenir sıradanlığa,kapılır korkulara. Herkes gibi olursunuz. İstemeden seçersiniz, söylemeden dinlersiniz,beklemeden gidersiniz geleceğinizi.Seçimleriniz hayatınızı çizer,sınırlarınız da kaderinizi.

Sınırlarınızdır kaderinizi oluşturan. Oluşan kader de günlük yaşamınızı size tutsak edendir.

Fark etmeden elinizden gidenler,değerlendirilemeden yiten fırsatlar…

Kayıplarınız olur çoğu kez. Fark etmeden elinizden gidenler,değerlendirilemeden yiten fırsatlar olur. Yaşamak kolaydır size dayatılanı. Eğlenceli olan sınırlarınızın ardındakilerdir. Yalnız buradaki sınırlar, kendinize çizdiğiniz sınırların hudutlarıdır.

Seçilmek ister insan. Hayallerine ulaşmak için birisi tarafından seçilmek,değerlendirilebilmek ve bunun sonucunda da hayallerinin önündeki kapının anahtarını alıp sonsuz hazlar yaşamak ister insanlar.


Hiç dikkat ettiniz mi bilinmez, ancak çizilen sınırlar,hayallere örülen duvarlar bir başkasının belirlediği sınırların,duvarların uğruna elden gider.

Gazete ilanındaki şartlar kişinin sınırlarıdır…

İş görüşmelerinde , binbir emekle yetiştirilen evlat belki onun kadar emek harcanmamış başka bir evlada kendini beğendirmeye çalışır. Gazete ilanındaki şartlar kişinin sınırlarıdır ya da en azından o sınırlara yakınım diyebilmemizin haritasıdır.

Kalıpları oluşturana değil,kalıpları kırana kahraman derler…

Verilen sınavlar, soruları hazırlayanın istediği hudutlarda olup olmadığınızın kanıtıdır. Belki onun baktığı açıdan bakmıyorsundur uzaklardaki hudutlara,belki farklı bir değerlendirme seni o sınırlardan daha da ileriye atacaktır kim bilir?

Kalıpları oluşturana değil,kalıpları kırana kahraman derler.Bir de kırılan kalıba,bozulan düzene,yıkılan düşünceye alternatif bir düşünce,kalıp,eylem üretirseniz unutulmazlardan olursunuz birden.Yaşadığı yıllara damgasını vuran olup,yaşanacak yıllara ders veren öğretmen olursunuz.

Kendi düzeninize dünyalıları uydurmaya ne dersiniz?

Dünya düzenine uymaktır istediğimiz,görevimiz. Pek azımız bu düzene uymak yerine kendi düzenine dünyalıları uydurmaya çalışır. Bu nedenledir ki kendi düzenini kuranların dünyasını anlamak için çaba gösteririz. Zaten onlar ayrı bir düzen tasarlayabildikleri için biz kendi sınırlarımızda geziniriz.
Belki bir gün biri çıkıp gelecek ve bütün sınırları alt üst edecek. Vizesiz geçirecek başkalarını kendi hayallerine ya da vizeleri kaldıracak tüm zihinlerde. Fark yaratmanın tadını çıkaracak,iz bırakmanın zevkiyle veda edecek evrene.

Sınırlarsa bizleri durduran,haritaları yırtmal;düşlerimizi görememizi engelleyen duvarlarsa,hepsini yıkmalı. Keşfetmeli zihni,yaşamalı hayalleri. Cesaret göstermeli,bir şeyleri artık değiştirmeli.