Melek Yatırımcı

Melek yatırımcı” kavramı Türkiye’de henüz yeni kullanılmaya başlayan bir kavram. Hatta bu kavram henüz gelişme çağına bile girmeyi başaramamış,tanıtım düzeyinde uygulanan kavramlar sınıfında yer almakta.

TOYP (Türkiye’nin On Başarılı Genci) gecesi ödül töreninde “Melek Yatırımcılar Derneği” ödül almıştı. Bu yatırım kavramıyla bir sene önce işletme kitabında tanışmıştım, Angel investor. Peki bu kavram ne demek? Geleceği var mıdır? Kimlerdir bu “melekler”? Ne yaparlar ne işe yararlar?

Melek yatırımcıların özelliklerinden birini bu günlerde bir çok bankanın reklamında yer alan “KOBİlere yardım” sloganıyla benzer bulsamda,bu tip yatırımcıların özelliklerini okuduktan sonra fikrim değişti.

Öyleyse bu kavramı açıklamaya başlamalıyım.

Melek yatırımcılar, gelecek vaad eden,iyi bir iş fikri olup da yeterli sermayeye sahip olmayan kişi ya da kişilere finansman sağlayan yatırımcılardır.
Peki bankaların küçük işletmelere,büyümek isteyen işletmelere verdikleri kredilere mi benziyor bu yatırım aracı diyebilirsiniz.Yanıtım hayır olacaktır.

Melek yatırımcılar finansal destek sağladıkları kişi veya kişilerin işletmelerine yönetim kurullarında yer alarak ya da gelişim temelli stratejik yollar çizerek büyümelerine yardımcı olurlar.Zaten melek yatırımcı olarak nitelendirilen kişiler ilgilendikleri sektörde tecrübe edinmiş insanlardır. Yatırımcılar finansman sağlamayı seçtikleri kişilerin işletmelerinin sektörde nasıl gelişebileceklerini önceden kestirebilen girişimcilerdir.

Girişimci niteliklere sahip sermaye konusunda sıkıntı çeken kişilere, girişimci niteliğine bürünmüş ve girişimci olmanın hakkını vermiş kişilerin yardım etmesi benim melek yatırımcı tanımımdır.

Ancak tabi ki bu “yardım” karşılıksız olmayan bir yardımı ve yalnızca yatırımı yapana fayda sağlamakla yetinmeyen bir eylemi niteliyor.
Genel olarak melek yatırımcıların hangi sektörlere ilgi duyduklarını da belirterek yazımı sonlandırmak isityorum. Bu tip yatırımcılar en çok sağlık hizmetleri,yazılım ve biyoteknoloji sektörlerine rağbet ediyorlar.