Tim Cook’un Serüveni!

Steve Jobs’la ilgili küçük bir anı:

Apple’ın ilk direktörler kurulu, zamanında, tüm çalışanların adlarının ve işe alım sıralarının yazdığı yaka kartları taşımaları yönünde bir karar almış. Steve Wozniak için 1 numaralı yaka kartı hazırlanması üzerine Jobs, bu durumu ve kendisine verilen “2” yazılı kartı protesto etmiş ve kendisinin ilk çalışan olduğunu göstermek için “1” rakamından önce gelen “0” rakamını yaka kartına işletene kadar protestosunu sürdürmüş. Sonunda da başarılı olmuş..

Teknoloji çağının lideri. Yükseldi, parladı, damgasını vurdu, piyasayı sarstı ve yeni bakıcısıyla piyasayı sarsmaya devam mı edecek? Bilmiyorum ilk cümleyi okuduğunuzda aklınıza ilk ne geliyor. Ancak eğer gündeme hakimseniz muhtemelen aklınıza Steve Jobs dolayısıyla Apple gelecektir. 2011 sonbaharında yaşamını yitiren Apple’ın CEOsu Steve Jobs’un ölümü, Apple’ın yeni bir bakıcıya sahip olmasıyla sonuçlandı. Bu ay elime geçen her iki dergide de “Apple” ve “Steve Jobs”la ilgili yazılar görünce bu devden bahsetmemek olmaz diye düşündüm.

Oldukça iyi eğitimli, zeki ve donanımlı bir çocuğu devralmak, ona bakmakla yükümlü olmak ne gibi sorumluluklar, zorluklar getiriyorsa dev bir şirketi devralmak da aynı derecede zorlukları beraberinde getirecektir şüphesiz.

Steve Jobs’un ölümünden sonra görevini devrettiği Tim Cook hakkında neler biliyorsunuz? Bu kadar büyük bir sorumluluğu üstlenen kişiye hayran kalmamak mümkün müdür? Eğer Apple’a karşı duygularınız pozitif yönde gelişmediyse, bu CEO değişiminden sonra , “acaba şirketi nasıl dibe vurduracak” sorusunu sormanız bile olası değil mi ? Bence pozitif ya da negatif olsun her türlü bakış açısıyla çetin bir başarı ya da hüsran serüveninin yeni kahramanı Tim Cook!

Steve Jobs 1970li yıllarda Hewlett-Packard’ın kurslarında kendini geliştiriyorken Tim Cook Alabama’da Robertsdale kasabasının eczanesinde temizlik yaparak zaman geçiriyordu. 1982 yılında Auburn Üniversitesi Endüstriyel Mühendislik Bölümünü bitiren Cook, mezun olunca bilgisayarla ilgilenmeye başladı. Steve Jobs’la tanışana dek IBM, Compaq, Intelligent Electronics’de çalıştı.

1998 yılında Dell’in iş modellerini taklit edecek birini arayan Steve Jobs’la iletişime geçen Cook, ilk görüşte kendisini Jobs’a beğendirmişti. Ardından serüven başladı ve Tim Cook artık Steve Jobs’la çalışıyordu.

Yeni bakıcının iş disiplini oldukça katı. 04:30’da yataktan kalkmayı alışkanlık haline getiren Cook, attığı e-maillere hemen cevap verilmediği takdirde sinirlenen biri. Bunun yanında haftasonu ya da tatil kavramlarını kullanmayan Tim Cook, çalışanlarına Cuma günleri haftasonu ilgilensinler diye bir yığın dosya vererek onları haftasonu tatiline uğurluyor. Boş zamanı pek olmayan ve işine aşık olan Tim Cook, nadiren elde ettiği (ya da kullanmaya karar verdiği mi desek?) boş zamanlarında yürüyüşe çıkmayı tercih ediyor.

Kendisinin çok zeki olduğunu belirten bir Apple çalışanı, Tim Cook’un siz ona sorunu söylemeye başlamadan önce olayı tahmin edebildiğini hatta çözümü de çoktan hazırlayabildiğini ifade ediyor.

Kendisi Steve Jobs’un aksine etkili konuşma yeteneğine sahip değil. Hatta Jobs’la aynı kıyafetleri giyinip konuşma yapmaya çıktığında sıkıcı olduğu konusunda söylentiler de dolaşıyor.

Ancak yaratıcılık özelliği bakımından Steve Jobs’la ayrışması, Tim Cook’un en büyük kaybı olacağa benziyor.

Özellikleri her ne olursa olsun bence Tim Cook’un başarısı Apple’ın teknoloji sektöründe yükselen ivmesini nereye taşıyacağıyla ölçülecek. Sonuç hüsran da olabilir, zafer de.