Engelin Senin Bahanelerin

Senin en sevdiğin, ilgilendiğin alan büyük kitlelerin tercih ettiği seçeneklerin içerisinde ilk sırada geliyor olabilir. Hatta bu alanda büyük başarılara imza atmış, ünü dört bir yana yayılmış kişiler de olabilir.

Eğer, geri planda kalmak sana göre değilse ve kesinlikle yaptığın işte en iyisi sen olmalıysan ne yapmalısın?

Genellikle meslek seçme aşamasında olan öğrencilere söylenen, “kendinize lütfen sorun. Ben ne istiyorum? En çok hangi alanla uğraşırken mutlu olurum?” cümlesidir. Cümlenin basitliği, içeriğinin ciddiyetini bir an olsun silebiliyor zihinlerden. Ne var ki bunda diyorsunuz.

Ben en çok X’i yapmayı seviyorum ancak X bu gün popüler meslekler arasında yer almıyor, yapacağım meslek okuduğum yıllara değmeli, her bir yılın karşılığını vermeli diyorsunuz belki de.

Ardınızda kalan üniversite yıllarının geleceğinizi şekillendirmesi konusunda tartışılmaz bir gerçek var ve bu gerçek de “ Üniversite yıllarını ne kadar verimli değerlendirirsen, bu eylemlerinin, emeklerinin karşılığını ilerde alacaksın! ”gerçeğidir. Ancak dikkat ettiyseniz okuduğunuz yıllar mesleğinizi değil geleceğinizi şekillendirmekle yetiniyor.

An itibariyle meşgul olduğunuz bölüm belki sizin karakterinizi hiç yansıtmıyor. Belki de aklınız X bölümünde değil Y mesleğinde. Karamsar olmak bir yana, Y ile ilgilenmeniz konusunda sizi tutan ne?

Kişi olarak hayatta doğrularınız olmalı. Doğrularınız yaşadığınız coğrafyanın yasalarına adapte olabilmeli. Benliğinizi yansıtan cümleler olmalı yaşamınızda. Başarıysa eğer derdiniz ya da “ben bu alanda en iyisi olmalıyım, yoksa yaşayamam!” diyorsanız kaçınılmaz son : kurallarınız, prensipleriniz olmalı. Bu kurallar sizin yol haritanız olmalı, disiplininiz ise haritayı doğru takip edip hedefe giderken yolları uzatmamanızı sağlamalı.

İlginizi çok da çekmeyen bir bölümde okuyorsanız eğer, hani diyorlar ya üniversitede kendinizi ne kadar geliştirirseniz gelecekte bu çalışmalarınızın o kadar faydasını görürsünüz diye, o halde bölümünüzün gerektirdiklerini ortalama düzeyde yaparken en sevdiğiniz alana da yoğunlaşabilirsiniz.

İç disiplininiz, doğru saptanmış kabiliyetleriniz ve isteğinizle örtüşen çabalarınız sizi haritada işaretlediğiniz yere götürecektir. Engeliniz kendi eylemsizliğinizdir ya da engeliniz sizin önemsiz bahanelerinizdir.